הקורסים מתאימים לרוכבים מתחילים וותיקים, קטנועים ואופנועים, כביש ושטח
פרוריידינג, אקדמיה לרכיבה מתקדמת הגדולה והמובילה בישראל

הבדלים בין קטנוע לאופנוע

יציבות

יציבות הכלי עליו אנחנו רוכבים מושפעת ממספר גורמים: משקל הכלי, מהירות התנועה, גיאומטריית השילדה (אורך בסיס הגלגלים, סוג השילדה ומידת הקשיחות/ גמישות שלה), גיאומטריית ההיגוי (זווית המזלג הקדמי ועוד) לפיהן מתוכנן הכלי כפועל יוצא של יעודו, כמו גם נפח המנוע והיקפם ומשקלם של הגלגלים. לכל אלה השפעה ישירה האם הכלי עליו אנחנו רוכבים יהיה יותר יציב – או יותר זריז?

אומנם כיום קיימים מספר קטנועים גדולים, כבדים ומהירים בעלי גלגלים כמעט כשל אופנועים – ולכן גם בעלי יציבות יוצאת דופן בעולם הקטנועים, הרי שעדיין רוב מאכלסי משפחת הקטנועים נחותים בסעיף היציבות לעומת אופנועים. אומנם מדובר בחיסרון יחסי אך יש לזכור כי מדובר גם ביתרון יחסי

בתחום הזריזות, שכן יציבות וזריזות הינם שתי קצוות של אותו מקל ותמיד יתרון בתחום אחד יבוא על חשבון הצד השני. זהו למעשה אחד העיקרונות המרכזיים בפיתוח נכון אל מול הייעוד של הכלי בו קובעים המהנדסים איפה יהיו היתרונות ועם איזה חסרונות ניתן יהיה לחיות בשלום בסביבה התיפקודית אליה מכוונים.

 מיתלים וגלגלים

המיתלים הם המיכלולים אשר מחברים בין הגלגלים, בולמי הזעזועים ומערכת המנופים – לשילדת האופנוע/ קטנוע. אלו של האופנועים לרוב בעלי חוסן מיבני גבוה יותר ואף איכותיים יותר ברמת התיפקוד שלהם (בעיקר בולמי הזעזועים). בנוסף, גודל הגלגלים באופנועים נע החל מ- 17 אינטש' ועד 21 אינטש' לעומת עד 15 אינטש' ברוב הקטנועים. לכך יש השפעה על היציבות כאמור קודם, אך גם תמורה מוחשית ביכולת הכלי לתקל מיכשולים או להתמודד עם מפגעי סלילה הקיימים בכבישים.

 ארגונומיה

כפי שנסביר ביתר פירוט בפרק הטכניקות, יש משמעות גבוהה לאופן החיבור בין הרוכב למכונה. באופנוע, כל אופנוע, יכול וצריך הרוכב להחזיק את מיכל הדלק באמצעות לפיתה של הירכיים, והיא זו המהווה את נקודת החיבור העיקרית בין הרוכב לכלי. קטנועים, כפועל יוצא של המבנה ההנדסי שלהם, בנויים עם חלל בין רגלי הרוכב (המעניק יתרון בתחום הנוחות והשימושיות – נשיאת מטען למשל) ואינם מאפשרים אחיזה באמצעות רגלי הרוכב. מכאן, שמאחר והיכולת של הרוכב לאחוז ולהתחבר לקטנוע קטנה יחסית ליכולת הרוכב להתחבר לאופנוע – היכולת להפעיל כוחות רכיבה (תאוצה/ בלימה/ הטייה) נמוכה יותר. לזאת השפעה הן על הביצועים האבסולוטיים והן על הבטיחות של הכלים הדו-גלגליים.

מעונין בקורסים שלנו?

השאר פרטים ונחזור אליך:

הקורסים שלנו

להפוך את הרכיבה לבטוחה יותר עבורך