• טיפים שימושיים

 • תיאוריה מתחילים להבין

  השליטה בדו-גלגלי מורכבת יותר מבחינה טכנית לעומת השליטה במכונית למשל. לצורך הפעלה נכונה ומדוייקת נדרשת קודם כל קואורדינציה גבוהה יותר, והן יותר רגש באמצעי התיפעול השונים. מרכיב עיקרי נוסף בשליטה בדו-גלגלי נובע מעצם העובדה שלמשקל גוף הרוכב השפעה קריטית על היציבות – וממנה על אחיזת הכביש וההתנהגות של הכלי. רכב ממוצע השוקל טון לכל הפחות וברוב המקרים גם יותר, כלל אינו מושפע מהאופן בו הנהג ממוקם במושב. בדו-גלגלי לעומת זאת, בעל משקל עצמי ממוצע של פחות מ- 200 ק"ג, קיימת השפעה מוחשית ומורגשת לגבי איך יושבים עליו וכך גם לכל תנועת גוף שאותה מבצע הרוכב – במודע או שלא במודע...
  קרא עוד >>
  תיאוריה מתחילים להבין
 • רכיבה בתנאים מכבידים

  רוכב דו-גלגלי נדרש להתאים את עצמו לתנאי הסביבה בו הוא רוכב. תנאי הסביבה משפיעים על צורת הרכיבה, הלבוש אותו ילבש הרוכב, התנהגות הרוכב והתקשורת עם המכונה המופלאה עליה הוא רוכב. בבלוג זה נסרוק את משתני הסביבה השכיחים ביותר המשפיעים על הרכיבה שלנו, ננסה לפתור את הבעיתיות ברכיבה על דו-גלגלי בשמש/ אור מסנוור, בלילה, בעומס תנועה גבוה, בכביש מפותל או הררי ובחורף.
  קרא עוד >>
  רכיבה בתנאים מכבידים
 • עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.

  כמעט כולם מסכימים שהרבה מהכישורים שנלמדו ברכיבת שטח הועברו ישירות לרכיבת הכביש. ככלל, אפשר לטעון שלרוכבי כביש עם רקע חזק ברכיבת שטח, יש שליטה הרבה יותר טובה, יותר מודעות והם רוכבים בטוחים יותר מאשר אלה שרוכבים רק בכביש. אז, הנה רשימת עשרת הסיבות למה רכיבת שטח היא נהדרת עבור רוכבי כביש:
  קרא עוד >>
  עשר סיבות למה רכיבת שטח מועילה לרוכב הכביש.
 • סיבוב בזק - ימאהה MT-09

  מאז שיצא האופנוע הזה, הימאהה MT 09, לאוויר העולם המקוון חשבתי לעצמי שיש כאן משהו שבאמת יכול להיות מעניין: שלדה מינימליסטית, תנוחה זקופה וכידון רחב כמו שאני אוהב. וכוח. הרבה כוח. לא כוח של 280 קמ"ש כשאתה מחופר תחת איזה חופה קטנה אלא כוח בשרני שדוחף את הגלגל האחורי לאורביטים מדליקים מסביב לגלגל הקדמי ואת הקדמי לאוויר. מומנט יהיה נכון יותר להגדיר כוח כזה.
  קרא עוד >>
  סיבוב בזק - ימאהה MT-09
 • נשיאת מורכב ומטען

  עקב ממדים ומשקל נמוכים בדו-גלגלי לעומת שאר כלי הרכב המוכרים, ישנה השפעה מורגשת לנשיאת מורכב אחורי – ובמקרים מסויימים אפילו למטען כבד המונח על הסבל או בארגז מאחור. בדו-גלגלי בסיס הגלגלים קצר ומרכז הכובד גבוה, מה שאומר כי בכל תאוצה או בלימה עובר הרבה משקל בין הגלגלים ומשפיע על מידת האחיזה שלהם בקרקע, וכאמור ככל שמשקל רב יותר מצמיד צמיג מסויים לקרקע כך אחיזתו גבוהה יותר. בנוסף, למורכב מוח נפרד מזה של הרוכב, והוא עלול להגיב באופן שונה לסיטואציות שאנחנו כרוכבים רואים כנורמאליות לחלוטין. אין זה משנה מי צודק – עצם היכולת שלו לבצע תנועות או לזוז באופן שעלול לגרום לרוכב לשליטה פחות טובה בכלי מחייב יצירת תקשורת והבנה, כמו גם הכנה נכונה למצבי הרכבת נוסע נוסף.
  קרא עוד >>
  נשיאת מורכב ומטען
 • מיגון לרוכב

  המיגון הוא האמצעי האחרון להגן על שלמות גופינו לאחר שלא הצלחנו למנוע את איבוד השליטה. נכון, רובנו מעדיפים לא לחשוב על זה כלל, אבל גם הכחשה והדחקה של העלול לקרות לא ייגן עלינו במידה ונצטרך. על כן, משמש המיגון לרוכב תוספת של ביטוח במקרה תאונה. באמצעות שיכלול של יותר מ- 50 שנה בתחום המיגון היום אנחנו יכולים ליהנות גם ממיגון שהוא מאוד יעיל, נוח במידה רבה אם מתאימים אותו לשימוש באופן נכון, וקיים במיגוון מחירים ומותגים. ריבוי האפשרויות בבחירת המיגון המתאים לך ולמשימה כמו גם טווח המחירים הרחב, עלול לגרום לבחירת ציוד שאינו המתאים ביותר או לחוסר יכולת להחליט. כאן ניסקור את הסוגים השונים והתאמתם למשימות.
  קרא עוד >>
  מיגון לרוכב
 • מבט ותכנון דרך

  אז מהו בעצם מבט נכון ברכיבה? הרבה מאיתנו, בין אם עברו הכשרה או אפילו קראו חומר מקצועי בנושא, זוכרים את ההגדרה המאוד כוללנית: "מבט רחוק!" כשלעצמו מדובר באמירה נכונה ומדוייקת, אך ללא ידיעת מספר אלמנטים נילווים המהווים ביחד משוואה מורכבת יותר – מדובר באמירה שאינה מספקת. נתחיל מהגדרת המבט והיא יצירת צפי והכנה, והיכולת לתיזמון פעולות. זאת כאשר ישנם שני סוגי של ראיה בהם אנחנו משתמשים – ראיה ממוקדת (אזור קטן וספיציפי בתוך שדה הראיה שלנו בו אנחנו מסוגלים להתפקס) וראיה מרחבית (כל שאר שדה הראיה והחלק בו אין לנו פוקוס).
  קרא עוד >>
  מבט ותכנון דרך
 • הבדלים בין קטנוע לאופנוע

  תשאל רוכב קטנוע על מה הוא רוכב ותשובתו - אופנוע. תשאל רוכב אופנוע על מה רוכב חברו הקטנועיסט ותשובתו -קטנוע. אז מה בעצם ההבדלים בין קטנוע לאופנוע? ולמה רוכבי האופנוע טוענים שיש הבדל בין לרכב על קטנועים לאופנועים, יתרה מזו לא פעם נשמעת הטענה כי רוכב קטנוע הוא לא באמת אופנוען, למה? בבלוג זה ננסה להסביר את ההבדלים הנוצרים בין המאפיינים כל קטגוריה וקטגוריה, אופנועים וקטנועים.
  קרא עוד >>
  הבדלים בין קטנוע לאופנוע
 • בלימה או חמיקה?

  מתי נעדיף לבלום לפני מפגע כלשהו הנמצא לפנינו? ומתי נעדיף לשנות את הקו/ נתיב בו אנו נעים כדי לעקוף את הבעיה? מדובר ללא ספק באחת הסוגיות החשובות והלא קלות להחלטה עבור המשתמש הדו-גלגלי, ואין ספק שניסיון והאימון בכל אחת מהטכניקות תסייע להגעה להחלטה הנכונה עבור כל מצב בפני עצמו ובוודאי לאיכות הביצוע שלנו. הכלל המרכזי סביבו אנחנו ממליצים לנקוט הוא, שלמהירויות נמוכות יחסית (עד כ- 50 קמ"ש) בהן מרחק העצירה של דו-גלגלי הוא קצר – רבים הסיכויים שנצליח לגייס לטובתינו את הבלמים ואת יתרון הדו-גלגלי על פני שאר כלי הרכב בתחום המשקל הנמוך שמסייע בקבלת מרחקי בלימה קצרים. במהירויות גבוהות יותר גם הדו-גלגלי נדרש למרחקי בלימה בילתי-מבוטלים ולכן מחוץ לעיר למשל, שם גם הנתיב רחב יותר ובעל שוליים גדולים יותר, סביר שנעדיף לנסות לחמוק מאלמנט שמסכן אותנו על הנתיב בו בחרנו לנוע.
  קרא עוד >>
  בלימה או חמיקה?
 • אסטרטגיה כדרך חיים

  בזמן תנועה בכל כלי רכב ישנה חשיבות עליונה לבחירת המהלכים העומדים לפניך, בהתאם לתנאים הסביבתיים בהם אנו מתפקדים. בראש ובראשונה יש להתאים את מהירות התנועה שלנו לעומס התנועה, מבנה הדרך ומספר הנתיבים, איכות הדרך והאלמנטים השונים שעלולים לגרום להפרעות קצב. גם ליכולת הרכיבה האישית שלנו יש משמעות בבחירת הקצב הנכון עבור כל אחד מאיתנו, בהתאם למיומנות, המצב הנפשי או הערנות בה אנו מתפקדים. בחירת הקצב היא פעולה מתמשכת וקבועה, למעשה כל מספר שניות מוטלת על הרוכב האחריות לשאול את עצמו: "מהו הקצב הנכון עבורי בהמשך הדרך?" במקביל לבחירת הקצב עלינו לצפות באופן הטוב ביותר את הכיוון הכללי ואת קו התנועה באופן מדוייק – כלומר היכן אני מתכוון להניח את הגלגלים בהמשך הנתיב שלפניי?
  קרא עוד >>
  אסטרטגיה כדרך חיים
מעונין בקורס שלנו?
השאר פרטים ונחזור אליך:
מאשר קבלת עדכונים וטיפים